Země Lhostejnost Karla Kryla pokračuje. Přispívá demoblok i Drahoš.

20. 04. 2018 15:23:07
V posledních dnech politického života se mi stále do paměti vrací soubor Země Lhostejnost od Karla Kryla. Proč? Mám na to jednoduché vysvětlení.

Poslouchal jsem tenhle soubor, běžně dostupný na internetu jak v knižní, tak i v poslechové formě, snad pětkrát. Jednotlivé části mají vypovídající hodnotu nejen pro dobu tehdejší, tedy léta páně 1990 - 92, ale v jistém úhlu pohledu je to paralela i k dnešním dnům. K napsání této kratičké stati jsem byl vybičován jednak Babišovým "kličkováním", jednak neustálým napadáním tzv. "extremistických" nebo nesystémových stran, zejména SPD Tomia Okamury a jednak i prohlášením bohudík neúspěšného kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše (zde).

A právě dotyčný rozhovor posledně jmenovaného byl takovou tou poslední "fackou", která v mé mysli nastartovala zamyšlení se nad tím, zda mi tohle něco připomíná. A hle, vzpoměl jsem si právě na Krylovo politické komentáře (dostupné v mluvené formě zde v celkem pěti dílech) z let sice již dávno minulých, ale očividně nevyvanulých. Výrok pana Drahoše níže mi pak stačí k tomu, abych pochopil, za koho vlastně kope. Cituji:

"Dodal také, že případná vláda ČSSD a ANO s tichou podporou komunistů by mu vadila. Nebyl by to ale podle něj důvod k předčasným volbám. Ty by podle neúspěšného prezidentského kandidáta byly namístě, pokud by měla vzniknout vláda s SPD nebo s podporou hnutí Tomio Okamury."


Takže jsme se vlastně dostali z bodu tepání komunistů do bodu tepání vlasteneckých a protiunijních stran. Zkrátka a dobře, v duchu neomarxismu nám již komunisté tolik nevadí a jsme ochotní je akceptovat. Nikoliv však hnutí nebo stranu, která by příliš kritizovala EU a celkově západní vlády. Co mi to jen připomíná?
Použiji výrazivo samotného Karla Kryla. Vzpomínám si, jak rozradostnění havlíci a havelky společně se svým vůdcem v devadesátých letech nejdříve kopali do komunistů, ale v duchu humanity je nechali dožívat...a dožívají dodnes. Ba co víc, nechali je nakonec i ve vedoucích pozicích mnoha tehdy státních podniků, v úřadech a politických postech nedbaje na to, co bylo řečeno a proklamováno těsně po našem hladkém sametu neboli přenesení moci z vlády jedné strany na vládu více stran, kteréžto byly tvořeny bývalými, avšak veřejně neprofláknutými členy někdejší KSČ. A král Václav tleskal tomu, jak jsme mírní a lidští. Stejně tak tleskali i bombardování Srbska....

Nicméně, hledíce vstříc očím voliče, přesto tyto strany, dříve tomu tleskající, neopoměli vmést vinu za neúspěchy ekonomické i politické na vrub komunistů ač z plných 99% to byla jejich vcelku vypočítaná chyba. Přiznejme si, byť s řádným sebezapřením, že tomu tak je dodnes. Což, biti na tom finančně nebyly. Omluvit se to tím nedá, pochopit možná. Jenže ta doba měla zůstat zapomenuta, nikoliv občansky, ale politicky. Svobody bylo tehdy více a občanská společnost vstřícná. Politická společnost, stejně jako dnes, neprozíravá a sebestředná. A teď se doba vrací, vrací se s osobou tohoto muže, který jak možná naivně doufám již pozbyl své podpory a on i jeho iniciativa brzy skončí na pomyslném smetišti dějin. Ovšem vrací se s tím rozdílem, že komunisty zase necháváme dožít, neboť obětí je teď v hledáčku víc. Co na tom, že nic z toho, co bylo o nich predikováno se dosud nestalo. Co na tom, že i když je nazýváme fašisty a extremisty, žádný z těchto pojmů jejich politiku ani zdaleka nepřipomíná. Co na tom, že vlastně nikdo nedokážeme vysvětlit, proč je mezi sebou nechceme....důležité je, že nikde nebude Okamura. Proč? Nevíme, ale všichni o tom mluví i píšou ne? V jednom pořadu, tuším na TV Barrandov byl tázán předseda KDU-ČSL proč označuje SPD jako extremisty. Odpověděl, že za extremisty je označuje proto, že chtějí vystoupit z EU a to mu jako projev extremismu stačí. Pokud se tedy označuje za extremismus i tohle, pak význam toho slova notně pokročil a v tom případě je extremistickou stranou i samotná KDU-ČSL, jelikož se stýká s extremisty z řad potomků sudetských němců (nechvalně známé organizace požadující restituce na majetky po odsunutých němcích) a také Piráti, kteří pod rouškou demokratické strany skrývají mnoho členů zhlédnuvší se ve stejně nechvalně známé ultralevicové organizaci Antifa, kterážto je v USA zapsána jako teroristická. Vazby jejich předsedy Bartoše na Antifu jsou takovým veřejným tajemstvím. Ovšem o těchto věcech se takticky mlčí. Proč by ne, vždyť přeci všici kradnú a Okamura by jim do toho moc kecal.

Jsem si jist, že o kázání pana Drahoše o všem a ničem, netoliko o politice o níž ví jen to, že se dělá tam nahoře, už nikoho nezajímá. Nebo ano? Pak jsme stále ta samá země Lhostejnost....

Autor: Jan Kavrza | pátek 20.4.2018 15:23 | karma článku: 33.34 | přečteno: 959x

Další články blogera

Jan Kavrza

Hrobníci demokracie jménem ČSSD

Staré keltské přísloví pravilo, že kdo chce hlavy stínat, musí mít ostrý meč. Platilo to jako pořekadlo pro spravedlnost v osadách a oppidech a veskrze to znamenalo, že není viny bez důkazů.

25.4.2018 v 10:57 | Karma článku: 35.00 | Přečteno: 1057 | Diskuse

Jan Kavrza

Babišův krach je tu. A co dál?

To, že vyjednávání ANO s ČSSD krachlo není žádným překvapením. Ambice pana Hamáčka a celé ČSSD byly už od počátku značně přehnané a guru Babiš v podstatě argumentoval správně. Proč by taky strana se 7% měla mít takový vliv?

6.4.2018 v 10:50 | Karma článku: 26.94 | Přečteno: 802 | Diskuse

Jan Kavrza

Vzdělání a bydliště jako ukazatel "správné volby" prezidenta?

K napsání tohoto krátkého zamyšlení mě donutil v podstatě článek v deníku Respekt od pana Taberyho. A jelikož jsem z těch, kteří s takovými názory nesouhlasí, nejsem tak jako on a mnoho dalších přesvědčen, že je to o vzdělání.

1.2.2018 v 15:50 | Karma článku: 41.29 | Přečteno: 1803 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Eurovolby: Nahá pravda

Volby do EP u našich sousedů – ve Spolkové republice – se konají dnes, v neděli 26. května. Stejně jako v drtivé většině zemí EU. Pokud bychom v těchto dnech projížděli Berlínem, překvapil by nás pozoruhodný billboard.

26.5.2019 v 8:30 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 108 | Diskuse

Martin Mařák

Federalismus je světově dominantní systém vlády

New World Order je otcem, Býlderberg synem a matička národů EU dobrotivá je matkou. Z nich vznikl moderní svět ve své novodobé podobě naděje, míru, svobody a prosperity a zároveň různosti v jednotě.

26.5.2019 v 6:21 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 162 | Diskuse

Andre Martirosyan

Demokracie neznamená nechat za každou cenu Babiše vládnout a Ovčáčka blábolit

V Praze demonstrují desetitisíce lidí za nezávislost české justice. Premiér Babiš oprášil svoji gramofonovou desku, zaseklou na slově kampaň, a prezidentův pochůzkář přirovnává protesty ke komunistickému puči v roce 1948.

25.5.2019 v 21:17 | Karma článku: 25.97 | Přečteno: 613 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdepak v EU, to u nás komunisté fakticky vládnou!

Reaguji na švandovní "sovětský" blud, který se objevuje ve zdejších diskusích. Prý EU ovládají komunisté

25.5.2019 v 18:33 | Karma článku: 19.78 | Přečteno: 547 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Tenze kolem Íránu – boj o zdravý rozum

Napjatá situace v Perském zálivu evokuje situaci v džungli, kde se gorilí samci buší do hrudi ve snaze zastrašit své opičí konkurenty.

25.5.2019 v 11:24 | Karma článku: 21.89 | Přečteno: 498 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1155

Kritik, publicista, spisovatel, scénárista, technik a hardwarový expert na volné noze. Písu básně, romány, kritiky a komentáře na různá témata.

Najdete na iDNES.cz